Akwarium na wymiar
Akwarium na wymiar, czyli zbiornik krojony na miarę i potrzeby Zamawiającego.
Czy możesz mieć akwarium na wymiar, ucięte i sklejone z dokładnością do 1mm ? Tak, możesz zlecić precyzyjnie wykonane akwarium na zamówienie. Chociaż żyjemy w czasach masowej i fabrycznej produkcji szerokiego asortymentu artykułów oraz powielanych, powtarzalnych usług na praktycznie wszelkich polach naszego życia, to cenimy i coraz częściej sięgamy po wykonanie ręczne, pod indywidualne i osobiste potrzeby.
Obecnie możemy sobie pozwolić na zbudowany pod zadane wymiary i kształt dom i jego wyposażenie, odzież skrojoną i uszytą na miarę i docelowe przeznaczenie czy dietę przygotowaną i dobraną indywidualnie pod naszą kondycję, zdrowie, aktywność i tryb życia. Chętnie sięgamy po szereg innych produktów handmade oraz usług personalizowanych. Oczywiste jest, że także zakładając akwarium dekoracyjne dostępne są możliwości zamówienia akwarium na wymiar oraz kształt. Dzisiejsze możliwości techniczne oraz wielu wysokiej jakości usług szklarzy umożliwiają realizację niemal dowolnego zbiornika, w tym obiektów wielkogabarytowych.
Dokładność i swoboda narzucania wymiaru ma kolosalne znaczenie przy projektowaniu akwarium w zabudowie meblowej lub akwarium w ścianie. To z kolei daje nam, a właściwie Państwu, tj. Inwestorom niemal swobodę i elastyczność wyboru i adaptacji żywych dekoracji akwariów roślinnych w projektowanych wnętrzach lokali mieszkalnych, biurowych i użytkowych.
Kształt niemal dowolny, ale z pewnymi ograniczeniami akwarium na wymiar należy się liczyć.
Typowe szklane blaty, z których krojone są formatki na ściany akwarium mają długość 360cm. Zatem, przynajmniej w teorii ten wymiar determinuje maksymalną długość potencjalnego zbiornika. Co prawda większość zapytań i realizacji krajowych mieści się w długości do 3m, to w przypadku zapotrzebowania na akwarium wielometrowe zamówienie większego blatu również jest możliwe. Jedyną różnicą byłby czas realizacji skorelowany z czasem oczekiwania na materiał.
Reasumując, produkcyjnych ograniczeń praktycznie nie ma. Natomiast technicznych ograniczeń jako zbiornik wody oraz eksploatacyjnych przeciwwskazań jest kilka i warto o nich porozmawiać już na etapie koncepcji hipotetycznego akwarium na wymiar. Pierwszym bez wątpienia jest ciśnienie słupa wody i parcie na ściany zbiornika przekładające się na relację wysokości, długości i grubości szyby najdłuższego boku. W przeciwieństwie do pojemników cylindrycznych, w otwartych zbiornikach prostopadłościennych na długie ściany największe naprężenia oddziałują w ich osi.
Zwykłe szkło z natury jest kruche, ale pod wpływem przyłożonej siły jest elastyczne do określonej granicy plastyczności, po przekroczeniu której pęka. Wielkość ewentualnego dopuszczalnego odkształcenia, a zatem granicy wytrzymałości zależy od wspomnianych powyżej trzech parametrów, tj. niewzmocnionej długości, wysokości słupa wody oraz grubości samej szyby.
Funkcjonalny i wytrzymały zbiornik akwarium na wymiar.
W skrajnych przypadkach odkształcenie możemy niwelować, a naprężenia kompensować poprzez zastosowanie stężeń wzmacniających koronę naszego akwarium. Są to szklane, podłużne i poprzeczne listwy przyklejone do (głównie) długich boków akwarium od środka, tuż poniżej górnej krawędzi zbiornika. W teorii spełniają swoje zadanie i zapobiegają wyboczeniu szyb, jednak z praktycznego punktu widzenia nie są pożądane, zwłaszcza rozważając akwarium roślinne z mocną, korzenną aranżacją wewnętrzną.
Listwy i poprzeczki te ograniczają dostęp do wnętrza akwarium często uniemożliwiając włożenie do środka dużych elementów dekoracyjnych, a także kolidują z ich fragmentami, zwłaszcza wystającymi z wody. Ponadto z bliska nie wyglądają zbyt efektownie i wzmocnione w ten sposób akwarium na wymiar ma rację bytu i zastosowania jedynie realizując projekt akwarium ukrytego w meblu lub z pokrywą. Chociaż koniecznie należy nadmienić, że akwarium w zabudowie meblowej jest również efektowną formą ekspozycji dekoracji.
Wracając do akwarium wolnostojącego, czy akwarium z wystającą z niego aranżacją korzenną lub roślinną to wariant zbiornika z wzmocnieniami raczej się nie nadaje. Zatem wykonując duże akwarium na wymiar logiczna jest zależność – grubszy materiał bez wzmocnień lub cieńszy, ale wzmocniony z mankamentami jego obsługi. Niestety nie sposób w tak krótkim tekście określić recepturę proporcji przy zachowaniu bezpieczeństwa, tym bardziej, że tak szeroki zakres gabarytów ma kluczowe znaczenie. Chociaż droższe to rekomenduję grubsze szkło, wszak bezpieczeństwo oraz funkcjonalność całego projektu są podstawą udanego zadania.
Wysokość akwarium na wymiar, czyli obsługa głębokiego akwenu.
Oczami wyobraźni Inwestorzy często marzą o dużym akwarium w salonie lub subtelnym akwarium w kuchni. Jednak nierzadko ograniczoną podstawę liczą zrekompensować sobie wysokością akwarium. Wydawałoby się, że akwarium na wymiar wysokości 1m lub wyższe będzie się prezentować wybitnie. Owszem trudno sobie imaginować doskonalszą scenę widowiska pełnego życia ryb i roślin takiej głębiny.
Jednak tak wysokie akwarium szybko stanie się koszmarem i przekleństwem w zakresie jego obsługi przez Użytkownika lub Serwisanta. Dolne partie oraz samo dno byłyby praktycznie poza manualnym zasięgiem. Wielu Klientów na wzmiankę o ograniczonej głębokości akwarium przykłada własne ramię i stwierdza mniej więcej tą samą długość, zatem i zasięg. Nic bardziej mylnego. O ile w postawie wyprostowanej faktycznie by wystarczyło to w praktyce potrzebujemy patrzyć przez przednią szybę na operacje i manewry jakie przy dnie wykonujemy, czyli pochylać się i zginać właśnie ramię. A wtedy zasięg, a więc dostęp do głębiny akwarium skraca się dramatycznie.
Co więcej, podstawa akwarium ma również określoną szerokość, nazwijmy ją osią głębi optycznej. Nasze prace przy obsłudze akwarium na wymiar nie ograniczają się jedynie do frontu, ale także w jego głębi, a im dalej potrzebujemy dosięgnąć, tym więcej dolnej strefy jest poza naszym zasięgiem. A tym, którzy myślą o prowadzeniu i obserwowaniu swoich prac od góry potrzebuję przypomnieć, że załamanie światła w falującej wodzie powoduje, że nie jest ona w pełni przezierna, a pielęgnacja akwarium kończy się operowaniem praktycznie bezwzrokowo. Rozważając wysokość akwarium nie sposób nie wspomnieć, że parametr ten wprost proporcjonalnie wpływa na ciężar zawartej wody, a co za tym idzie obciążenia podłogi, posadzki i stropu.
Wielostronna natura akwarium na wymiar z kolei determinuje jego minimalne gabaryty.
Kolejnym czynnikiem, który rzutuje na pewne ograniczenia lub wymuszenia przy projektowaniu akwarium są jego natura, lokalizacja w przestrzeni lokalu i dostęp eksploatacyjny. W zależności od priorytetu i oczekiwanego efektu wymienione elementy powinny być bezpośrednio skorelowane z przewidywaną aranżacją wewnętrzną, czyli celem estetycznym. Na czym to polega ? Są dwie drogi planowania budowy akwarium na wymiar. Pierwsza to, kiedy Klient narzuca dostępną, z reguły sztywną przestrzeń na akwarium i do tego dopasowuje ogólną aranżację, hardscape, rośliny oraz ryby.
Natomiast druga droga to, kiedy Inwestor określa oczekiwany lub wymarzony efekt wizualny jaki chciałby uzyskać i zapewnia swobodę doboru gabarytów zbiornika, systemów i wyposażenia. W przeważającej większości realizowany jest pierwszy wariant, jednak jego niepożądaną pochodną bywa, że oczekiwany wymiar zbiornika nie spełnia potrzeb i mocno limituje możliwości aranżacyjne. Przykładem jest zbyt wąski zbiornik na adaptację aranżacji wewnętrznej budowanego habitatu roślinnego.
Przykład różnych kształtów, wymiarów i orientacji obrazuję artykułem o akwarium 500l w osobnym wątku.
Wykonanie dowolnego akwarium na wymiar ograniczają budżet oraz późniejsza obsługa serwisowa.
Podsumowując, przy projektowaniu i zakładaniu akwarium na wymiar praktycznie nie ma ograniczeń produkcyjnych i logistycznych. Są natomiast przeszkody użytkowe oraz eksploatacyjne, które powinny skłaniać do refleksji i wymierzenia siły na zamiary. Koszt wykonania akwarium na zamówienie jest jednorazowy, natomiast niewdzięczna obsługa i utrudniona higienizacja mogą skutecznie popsuć przyjemność posiadania, odstręczyć od regularnej pielęgnacji, a w konsekwencji ostatecznie pozostawić marzenia niespełnione, czy wręcz zawiedzione.
Dlatego namawiam swoich potencjalnych i zainteresowanych założeniem akwarium na wymiar lub terrarium na wymiar Klientów na szerokie dyskusje o szansach i zagrożeniach projektu dekoracyjnego już na wczesnych etapach koncepcyjnych. Państwa pomysły zostaną wysłuchane, a jeśli będzie potrzeba konstruktywnie skrytykowane w oparciu o merytoryczne argumenty. Wszystko na celu wyeliminowania ewentualnych błędów projektowych i wykonawczych, zminimalizowania ryzyka i ewentualnych problemów rozwoju ekosystemu, a przede wszystkim celem wyciągnięcia esencji oraz radości obcowania z żywym habitatem roślinnym w Państwa domu lub apartamencie.