Duże akwarium 1000l
Czy duże akwarium 1000l i większe jest dedykowane tylko doświadczonym akwarystom ?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Faktem jest, że duże akwarium 1000l będzie wymagało znacznego nakładu pracy w jego higienizację, zwłaszcza jeśli będzie to akwarium roślinne. Najtrudniejszy i obligujący do ciągłej atencji jest okres dojrzewania akwarium, który trwa zwykle od 2 do 3 miesięcy licząc od jego uruchomienia. Na dalszym etapie, kiedy osiągnięta zostanie stabilizacja i tak zawsze pewien określony zestaw prac musi zostać zaplanowany i sumiennie wykonany. Czasem występują czynniki zaburzające balans biochemiczny tego wodnego ekosystemu, jednak stosowanie się do określonych reguł oraz systematyczne egzekwowanie zadań pielęgnacyjnych zwykle pozwala płynnie prowadzić akwarium dekoracyjne.
Czy zatem również mniej doświadczony Użytkownik poradzi sobie z dużym akwarium ? Tak, jednak pośrednio to zależy od 3 czynników społecznych i to równocześnie – od funkcji jaką będzie pełniło nowoczesne akwarium w domu, cierpliwości mieszkańców oraz sumienności w obowiązkach. Akwarium 1000l, w zależności od kształtu zwykle ma powierzchnię frontowej szyby przekraczającą 1,5m2, a więc jest to obiekt stanowiący istotny i rzucający się w oczy element wyposażenia wnętrza lokalu mieszkalnego, użytkowego lub biurowego, nawet jeśli jest to akwarium w zabudowie meblowej, czy akwarium w ścianie. Oczywistym i pożądanym celem jest, aby stanowiło dekorację i wzbudzało zachwyt swoją bujną i zdrową roślinnością, a także rozpalać pozytywne odczucia i reakcje obserwatorów.
Reżim sanitarny, czyli dobrze, kiedy duże akwarium 1000l jest ozdobą lokalu, a nie polem bitwy.
Jednak po drodze można zboczyć z kursu i doprowadzić do upadku praktycznie każdy projekt akwarium. Problematyczne są plagi różnych odmian glonów, zatrzymanie wzrostu i obumieranie roślin, zapaść kondycji fizycznej zwierząt akwariowych. Co wtedy ? Przecież tak dużego akwarium 1000l nie da się ukryć, zakryć, raczej nie usunąć czy zastąpić inną dekoracją. Na szczęście ryzyko zachwiania formy akwarium roślinnego może być zlimitowane nawet przez mniej doświadczonych akwarystów. Co należy zrobić ? A właściwie to czego nie należy robić. Otóż jest szereg czynności, które są szkodliwe, ale przy nieświadomości Użytkownika często wykonywane. Ograniczenie tych działań nazywam reżimem sanitarnym, czego respektowanie przynajmniej nie powinno pogorszyć potencjału naszego akwarium roślinnego.
Nie wolno, tylko szybko, czyli czego nie rekomenduję obsługując duże akwarium 1000l.
Do niewskazanych działań i czynników należą pośpiech i ograniczona cierpliwość podczas zakładania akwarium, a także nieprzemyślana, niezaplanowana aranżacja i obsada roślinna. Dotyczy to zwłaszcza zbiorników dużych akwariów. Konsekwencją bywa niezadowolenie z rezultatu i przemożna chęć wyjęcia, przesunięcia i przestawienia elementów aranżacji, w tym przesadzenia roślin już po uruchomieniu akwarium. Klasycznym problemem jest permanentne przekarmianie ryb akwariowych. Nierzadkim uchybieniem jest wprowadzanie częstych, radykalnych lub wielu zmian parametrów i ustawień akwarium na raz. A także zbyt długa praca oświetlenia akwarium. Wyżej wymienione uważam za czynności zabronione, natomiast niewskazanych jest więcej.
Niecierpliwość Użytkownika największą zmorą akwarium roślinego.
Jednak wszystkie problemy z akwarium spina jeden element, a właściwie cecha personalna – niecierpliwość. Zrozumiałe jest pragnienie Inwestora, aby z trudem wykonane i długo oczekiwane akwarium 1000l cieszyło natychmiast, aby proces dojrzewania skrócić, aby rybki wpuścić wcześniej. Jednak proszę mi uwierzyć, lepiej przyjąć i pogodzić się z trudniejszym początkiem i powolnym rozwojem, w trakcie którego akwarium być może nie będzie się prezentowało jak marzenie, niż nadmiernie akcelerować projekt i ryzykować rozczarowanie.
Higienizacja, czyli przyjemność i wspaniała zabawa obsługując duże akwarium 1000l.
A skoro już uzbroiliśmy się w cierpliwość i mocne postanowienie o planowaniu i systematycznym realizowaniu wytycznych porozmawiajmy o podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych akwarium roślinnego. Niezależnie jakie – czy duże akwarium 1000l, czy mniejsze 100l – konieczna jest regularna wymiana wody na świeżą kranową lub osmotyczną. Określenie dokładnych ilości należy do indywidualnej oceny, jednak przyjmuje się podmianę około 30% tygodniowo. Tak, tydzień w tydzień, najlepiej bez wyjątków. Podmiana wody ma na celu redukcję zawartości pierwiastków i związków chemicznych z słupa wody – szkodliwych jak i tych pożądanych.
Klienci pytają, czy to niezbędne ? Tak, ponieważ łatwiej jest regulować nasycenia poprzez usuwanie i kontrolowane dozowanie pożądanych tych niż walczyć z kumulacją jednych i drugich. Bardzo istotną czynnością higienizacyjną jest mechaniczne wyciąganie z akwarium wszelkiej martwej materii, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Martwe lub pływające w toni akwarium fragmenty liści ulegną nieuniknionemu rozkładowi, a ten zwiększy zawartość rozpuszczonej materii organicznej w wodzie, zaburzając metabolizm roślin i promując rozwój kolonii glonów.
Czyścić, czy nie, to odwieczna dyskusja nad odświeżaniem filtrów akwariowych.
Ciężkie fizycznie oraz trudne technicznie jest zadbanie o czystość mediów filtracyjnych oraz chłonność wkładów absorbujących. Jest wiele opinii jak często należy czyścić filtry, co również zależy od potrzeb Użytkownika i jego oczekiwań względem aspektów estetycznych samego akwarium. Podobny efekt przynosi cykliczne odmulanie dna oraz gęstych skupisk roślin akwariowych. Co prawda jest to zadanie sporadyczne, ale nazwijmy je mokre (bo wewnątrz akwarium), a zatem wymaga przygotowania miejsca pracy i nieśpiesznego czasu.
Regularna redukcja masy zielonej wyjdzie tylko na zdrowie akwarium roślinnemu.
Podobnie jak okresowa przycinka roślin w akwarium. Jeśli już opanowaliśmy zarówno reżim sanitarny jak i podstawowe czynności pielęgnacyjne to możemy się spodziewać przyrostu masy zielonej roślin. A te mając odpowiednie warunki to rosną w trybie ciągłym. Jeśli zostawimy rośliny bez kontroli to prędzej czy później przerosną aranżację i nasze akwarium zwyczajnie zdziczeje. W przypadku dużego akwarium 1000l przycinka raz na kwartał może przynieść nawet wiadro usuniętych nadmiarowych liści, kłączy, a nawet całych roślin. Należy jedynie pamiętać, że rośliny wycinamy, a nie wyrywamy.
Czy duże akwarium 1000l potrzebuje intuicji do prowadzenia i utrzymania ?
W ramach pozostałych obowiązków i prac pielęgnacyjnych jest podawanie składników odżywczych, sprawdzanie szczelności hydrauliki oraz obserwacja ogólnej kondycji akwarium, względnie wykonywanie pomiarów parametrów wody. Obserwacja i analiza zmian w akwarium są o tyle przydatne, że różne objawy są charakterystyczne dla określonych niedoborów, nadmiarów czy istotnych cech pogorszenia lub poprawy kondycji. Zmiany zachodzące w naturze, w tym także zamkniętym ekosystemie akwarium charakteryzuje pewna bezwładność czasowa. To znaczy, że symptomy możliwego pogorszenia stanu są widoczne zwłaszcza na florze i wyprzedzają samą deteriorację.
Doglądanie akwarium na co dzień zmniejszy ryzyko osłabienia kondycji akwarium.
Daje to Użytkownikowi okazję na wczesne wychwycenie potencjalnego ryzyka i podjęcie przeciwdziałania. O ile niedobory roślin są dość dobrze zilustrowane i usystematyzowane w Internecie, to intuicyjne rozpoznawanie ewentualnych przyczyn przychodzi z czasem. Obsługa akwarium dużego, na przykład pojemności 1000l i większych zapewnia jeszcze szybszą naukę. Tak obszerny zbiornik zwykle dzieli się na rewiry i strefy, w których może następować wiele zmian od siebie niezależnych. Zatem Użytkownik musi obserwować akwarium nie tylko w skali makro, ale również mikro.
Nowoczesne i przemysłowe technologie w służbie akwarium naturalnego.
Wiadomo, że nie zawsze mamy wystarczający czas, pełne zdrowie, nastrój i ochotę na kolejny co tygodniowy serwis, a zamiast tego wolelibyśmy posiedzieć w fotelu i delektować się urokiem i pełnią życia naszego dekoracyjnego akwarium na wymiar. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i przemysłowe rozwiązania, które coraz śmielej wdzierają się do akwarystyki, zwłaszcza roślinnej. Pewne procesy obsługi akwarium można zautomatyzować, co nie tylko przynosi ulgę fizyczną, ale także ogranicza ryzyko popełniania błędów. Najbardziej pożądanym udogodnieniem w projekcie dużego akwarium na zamówienie jest automatyczna podmiana i uzupełnianie wody.
Automatyzacja procesów, czyli oszczędzanie pleców przy podmianie wody dużego akwarium 1000l.
Doprowadzenie źródła zimnej wody oraz odpływu do kanalizacji umożliwia hydrauliczne podłączenie kaskadowe i wysterowanie dopełniania i podmian w bardzo korzystnym trybie codziennym. W takiej konfiguracji Użytkownik nie będzie potrzebował więcej węża ogrodowego lub wiaderek, co przy akwarium 1000l było pracą wyczerpującą. Ponadto akwarium roślinne można wyposażyć w automatyczne dozowanie płynami z składnikami odżywczymi oraz dozowanie dwutlenku węgla CO2 sterowane komputerem pomiaru odczynu pH. Obecnie powszechne jest wysterowanie oświetlenia akwarium w trybie świt-zmierzch załączanych samodzielnie oraz automatyczny karmnik dla ryb na potrzeby i nieobecność Inwestorów włącznie.